Mexen Ares electric radiator 1500 x 600 mm, 900 W, white - W102-1500-600-2900-20
search
Mexen Ares electric radiator 1500 x 600 mm, 900 W, white - W102-1500-600-2900-20 Mexen Ares electric radiator 1500 x 600 mm, 900 W, white - W102-1500-600-2900-20 Mexen Ares electric radiator 1500 x 600 mm, 900 W, white - W102-1500-600-2900-20 Mexen Ares electric radiator 1500 x 600 mm, 900 W, white - W102-1500-600-2900-20 Mexen Ares electric radiator 1500 x 600 mm, 900 W, white - W102-1500-600-2900-20 Mexen Ares electric radiator 1500 x 600 mm, 900 W, white - W102-1500-600-2900-20 Mexen Ares electric radiator 1500 x 600 mm, 900 W, white - W102-1500-600-2900-20
Heating power: 900 W Heating power: 900 W
 Steel Steel
Thermostat Thermostat
Index:
W102-1500-600-2900-20
Height:
1500 mm
Color:
Width:
600 mm
Heating power:
900 W
Width - 600 mm - ()
Color - White - ()
Mexen Ares is a modern electric radiator 1500 x 600 mm with a power of 900 W that combines elegance with functionality. Its steel construction is coated with a durable corrosion-resistant paint layer. Thanks to touch control via an LED display, you can adjust the temperature in the range of 40°C-65°C and use the drying option. Additional protection against dry operation and a built-in thermostat ensure safe usage. The radiator operates at a voltage of 230V/50 Hz, features 29 heating rods, and offers a parental lock for increased safety. Ideal for any modern interior.
Technical data:
Height: 1500 mm
Width: 600 mm
Depth: 56 mm
Color: White
Material: Steel
Capacity: 7.5 l
Heating power: 900 W
Number of heating rods: 29
Total length of heater: 866 mm
Length of heating element: 750 mm
Power cord length: 1.5 m
Operating voltage: 230V/50 Hz
Protection degree: IP44
Touch control via LED display
Additional protection against "dry" operation
Built-in thermostat maintains the desired radiator temperature
High-quality, durable corrosion-resistant paint coating
Radiator requires filling with water or a water mixture, e.g., with glycol, for proper functioning
Included: hangers, mounting kit and sealing plugs
Radiator functions:
- Sensitive allows setting the temperature in the range of 40°C-65°C
- Comfort has a drying option that allows setting the heating temperature in a chosen hourly scale
- Parental lock allows locking the heater controller
Innovative solutions used in this product
Heating power: 900 W
When selecting an electric heater with a power of 900 W, it is important to appropriately match it to the output of the radiator to ensure the room heating is effective, ergonomic, and safe.
Steel
Thermostat
Sensitive
Comfort
Parental lock
Dry protection
Year-round thermal comfort
230V Connection
The electric heater that connects directly to a 230V socket is a very convenient solution, allowing for quick and easy use without the need for additional cables or special devices.
Protection Rating: IP44
Spiral cable with a length of 1.5m
Resistance to Tarnishing and Corrosion
10 years warranty
2 years warranty
Series
Width
600 mm
Height
1500 mm
Depth
56 mm
Type
Electric
Heating power
900 W
Steel
Assembly
Vertical
Warranty conditions - radiator
Warranty conditions - electric heater
19.99%
 Steel Steel
Thermostat Thermostat
Index:
W102-1500-600-2900-20
1500 mm
600 mm
900 W
Width - 600 mm - ()