Mexen Acavia vinyl panels 1240 x 182 mm SPC 6.5 mm, IXPE underlay 1.5 mm, 4 V-Groove, Acacia - F1066-1240-182-505-4V1-01
search
Mexen Acavia vinyl panels 1240 x 182 mm SPC 6.5 mm, IXPE underlay 1.5 mm, 4 V-Groove, Acacia - F1066-1240-182-505-4V1-01 Mexen Acavia vinyl panels 1240 x 182 mm SPC 6.5 mm, IXPE underlay 1.5 mm, 4 V-Groove, Acacia - F1066-1240-182-505-4V1-01
SPC SPC
System Uniclick 2G System Uniclick 2G
Abrasion Class: AC4 Abrasion Class: AC4
Index:
F1066-1240-182-505-4V1-01
Length:
1240 mm
Width:
182 mm
Thickness:
6.5 mm
Structure:
Acacia
Mexen Acavia vinyl panels offer a perfect balance of durability and style. Measuring 1240 x 182 mm, these SPC panels include a 6.5 mm thickness, featuring a 5 mm composite with an additional 1.5 mm IXPE underlay, providing superior comfort and stability. With an AC4 abrasion class, they withstand heavy use in class 32 environments. Easy installation is enabled through the Valinge 2G system, while the Acacia structure enhances any space with elegance. The panels are 100% waterproof, making them ideal for any room, including bathrooms and kitchens. Anti-slip class DS ensures safety, and the product is fully compatible with low-temperature floor heating. The 4-sided V-groove adds a refined touch, while the surface resists mechanical damage and scratches, making maintenance a breeze.
Product Specifications:
Length: 1240 mm
Width: 182 mm
Thickness: 6.5 mm (5 mm + 1.5 mm IXPE)
Wear layer thickness: 0.55 mm
Abrasion class: AC4
Usage class: 32
Number of pieces per package: 8
Number of m² per package: 1.80
Structure: Acacia
Material: Polymer-stone composite
Installation method: Valinge 2G
Anti-slip class: DS
Thermal conductivity: 0.144 W/mK
Antistatic ≤ 2kV
4-sided V-Groove
Integrated IXPE underlay - 1.5 mm
Water resistance - 100%
Easy-to-clean surface
Resistance to mechanical damage and scratches
Compatibility with low-temperature underfloor heating
Innovative solutions used in this product
SPC
System Uniclick 2G
Abrasion Class: AC4
Public Utility Class: 32
Integrated Underlay
The underlay serves a thermal and acoustic insulation function, as well as ensuring the stability of the floor. Our product includes an integrated IXPE underlay - 1.5 mm - thanks to this solution, there is no need to lay additional materials on the floor, making the flooring installation much more convenient and faster.
Waterproof
Soft and pleasant to the touch
Wood Structure
Perfect Interior Acoustics
Durable
Fire Resistant
Anti-slip
V-groove
Suitable for underfloor heating
Stain-resistant
Antistatic
Expansion
20 years warranty
Series
Length
1240 mm
Width
182 mm
Thickness
6.5 mm
Pattern
Material
Polymer-stone composite
Mounting Method
Wear Layer Thickness
0.55 mm
Number of pieces in the package
8
Quantity of m² in the package
1.80
V-Groove
Structure
Acacia
Shade
Sample
No
User manual
Safety information
19.84%
Floor square meters
m2
+10% stock
1.8054 m2
Packages ammount 1 - Pieces 8
SPC SPC
Index:
F1066-1240-182-505-4V1-01
1240 mm
182 mm
6.5 mm