Mexen Fremont vinyl panels 1240 x 182 mm SPC 6.5 mm, IXPE underlay 1.5 mm, 4 V-Groove, Oak - F1099-1240-182-505-4V1-01
search
Mexen Fremont  vinyl panels 1240 x 182 mm SPC 6.5 mm, IXPE underlay 1.5 mm, 4 V-Groove, Oak - F1099-1240-182-505-4V1-01 Mexen Fremont  vinyl panels 1240 x 182 mm SPC 6.5 mm, IXPE underlay 1.5 mm, 4 V-Groove, Oak - F1099-1240-182-505-4V1-01
SPC SPC
System Uniclick 2G System Uniclick 2G
Abrasion Class: AC4 Abrasion Class: AC4
Index:
F1099-1240-182-505-4V1-01
Length:
1240 mm
Width:
182 mm
Thickness:
6.5 mm
Structure:
Oak
Mexen Fremont vinyl panels offer a stunning blend of durability and style. With dimensions of 1240 mm in length and 182 mm in width, and a thickness of 6.5 mm (including a 1.5 mm IXPE underlay), these panels are ideal for high-traffic areas, boasting an AC4 wear layer and suitability for class 32 utility. The elegant oak structure is enhanced by a 4-sided V-groove. Easy to install with the Valinge 2G system, they are 100% waterproof, scratch-resistant, and compatible with low-temperature underfloor heating, making them both practical and beautiful.
Product Specification:
Length: 1240 mm
Width: 182 mm
Thickness: 6.5 mm (5 mm + 1.5 mm IXPE)
Wear layer thickness: 0.55 mm
Abrasion class: AC4
Usage class: 32
Number of pieces per package: 8
Square meters per package: 1.80
Structure: Oak
Material: Polymer-stone composite
Installation method: Valinge 2G
Slip resistance class: DS
Thermal conductivity: 0.144 W/mK
Antistatic ≤ 2kV
4-sided V-Groove
Integrated IXPE underlay - 1.5 mm
Waterproof - 100%
Surface easy to clean
Resistance to mechanical damage and scratches
Compatibility with low-temperature underfloor heating
Innovative solutions used in this product
SPC
System Uniclick 2G
Abrasion Class: AC4
Public Utility Class: 32
Integrated Underlay
The underlay serves a thermal and acoustic insulation function, as well as ensuring the stability of the floor. Our product includes an integrated IXPE underlay - 1.5 mm - thanks to this solution, there is no need to lay additional materials on the floor, making the flooring installation much more convenient and faster.
Waterproof
Soft and pleasant to the touch
Wood Structure
Perfect Interior Acoustics
Durable
Fire Resistant
Anti-slip
V-groove
Suitable for underfloor heating
Stain-resistant
Antistatic
Expansion
20 years warranty
Series
Length
1240 mm
Width
182 mm
Thickness
6.5 mm
Pattern
Material
Polymer-stone composite
Mounting Method
Wear Layer Thickness
0.55 mm
Number of pieces in the package
8
Quantity of m² in the package
1.80
V-Groove
Structure
Oak
Shade
Natural
Sample
No
User manual
Safety information
19.84%
Floor square meters
m2
+10% stock
1.8054 m2
Packages ammount 1 - Pieces 8
SPC SPC
Index:
F1099-1240-182-505-4V1-01
1240 mm
182 mm
6.5 mm