Mexen Chattanooga vinyl panels 1240 x 182 mm SPC 6.5 mm, IXPE underlay 1.5 mm, 4 V-Groove, Oak - F1120-1240-182-505-4V1-01
search
Mexen Chattanooga  vinyl panels 1240 x 182 mm SPC 6.5 mm, IXPE underlay 1.5 mm, 4 V-Groove, Oak - F1120-1240-182-505-4V1-01 Mexen Chattanooga  vinyl panels 1240 x 182 mm SPC 6.5 mm, IXPE underlay 1.5 mm, 4 V-Groove, Oak - F1120-1240-182-505-4V1-01
SPC SPC
System Uniclick 2G System Uniclick 2G
Abrasion Class: AC4 Abrasion Class: AC4
Index:
F1120-1240-182-505-4V1-01
Length:
1240 mm
Width:
182 mm
Thickness:
6.5 mm
Structure:
Oak
Pattern - Board - ()
Discover the benefits of Mexen Chattanooga vinyl panels, measuring 1240 x 182 mm. Crafted from a polymer-stone composite, these panels boast a 6.5 mm thickness, including a 1.5 mm IXPE underlay. Enjoy the elegant Oak structure with a durable wear layer of 0.55 mm, AC4 abrasion class, and utility class 32. Easy to install with the Valinge 2G system, the panels offer 100% waterproofing, an antislip class DS, thermal conductivity of 0.144 W/mK, and compatibility with low-temperature floor heating. Excellent resistance to mechanical damage and scratches, with an easy-to-clean surface for lasting beauty.
Product specification:
Length: 1240 mm
Width: 182 mm
Thickness: 6.5 mm (5 mm + 1.5 mm IXPE)
Wear layer thickness: 0.55 mm
Wear class: AC4
Utility class: 32
Number of pieces in the package: 8
Area in package: 1.80 m²
Structure: Oak
Material: Polymer-stone composite
Installation method: Valinge 2G
Anti-slip class: DS
Thermal conductivity: 0.144 W/mK
Antistatic ≤ 2kV
4-sided V-Groove
Integrated IXPE underlay - 1.5 mm
Water resistance - 100%
Easy-to-clean surface
Resistance to mechanical damage and scratches
Compatibility with low-temperature underfloor heating
Innovative solutions used in this product
SPC
System Uniclick 2G
Abrasion Class: AC4
Public Utility Class: 32
Integrated Underlay
The underlay serves a thermal and acoustic insulation function, as well as ensuring the stability of the floor. Our product includes an integrated IXPE underlay - 1.5 mm - thanks to this solution, there is no need to lay additional materials on the floor, making the flooring installation much more convenient and faster.
Waterproof
Soft and pleasant to the touch
Wood Structure
Perfect Interior Acoustics
Durable
Fire Resistant
Anti-slip
V-groove
Suitable for underfloor heating
Stain-resistant
Antistatic
Expansion
20 years warranty
Series
Length
1240 mm
Width
182 mm
Thickness
6.5 mm
Pattern
Material
Polymer-stone composite
Mounting Method
Wear Layer Thickness
0.55 mm
Number of pieces in the package
8
Quantity of m² in the package
1.80
V-Groove
Structure
Oak
Shade
Natural
Sample
No
User manual
Safety information
19.84%
Floor square meters
m2
+10% stock
1.8054 m2
Packages ammount 1 - Pieces 8
SPC SPC
Index:
F1120-1240-182-505-4V1-01
1240 mm
182 mm
6.5 mm