Mexen Rocky Mountain vinyl panels 1240 x 182 mm SPC 6.5 mm, IXPE underlay 1.5 mm, 4 V-Groove, Oak - F1142-1240-182-505-4V1-01
search
Mexen Rocky Mountain vinyl panels 1240 x 182 mm SPC 6.5 mm, IXPE underlay 1.5 mm, 4 V-Groove, Oak - F1142-1240-182-505-4V1-01 Mexen Rocky Mountain vinyl panels 1240 x 182 mm SPC 6.5 mm, IXPE underlay 1.5 mm, 4 V-Groove, Oak - F1142-1240-182-505-4V1-01
Index:
F1142-1240-182-505-4V1-01
Length:
1240 mm
Width:
182 mm
Thickness:
6.5 mm
Structure:
Oak
Pattern - Board - ()
Experience the unmatched quality of Mexen Rocky Mountain vinyl panels with their versatile size of 1240 x 182 mm and robust structure. These panels feature a thickness of 6.5 mm, including a 1.5 mm IXPE underlay, ensuring durability and comfort. With a wear layer of 0.55 mm and an AC4 abrasion class, they offer excellent resistance to scratches and mechanical damage. The V-groove design and authentic Oak texture provide a sophisticated look. Enjoy easy installation with the Valinge 2G system and compatibility with low-temperature floor heating for added convenience. Their waterproof design makes them perfect for any room, while the anti-slip class DS and thermal conductivity of 0.144 W/mK enhance safety and efficiency.
Product Specification:
Length: 1240 mm
Width: 182 mm
Thickness: 6.5 mm (5 mm + 1.5 mm IXPE)
Wear layer thickness: 0.55 mm
Wear class: AC4
Usage class: 32
Number of pieces in package: 8
Number of m² in package: 1.80
Structure: Oak
Material: Stone-Polymer Composite
Installation method: Valinge 2G
Slip resistance class: DS
Thermal conductivity: 0.144 W/mK
Antistatic ≤ 2kV
4-sided V-Groove
Integrated IXPE underlay - 1.5 mm
Water resistance - 100%
Surface facilitates cleaning
Resistance to mechanical damage and scratches
Compatibility with low-temperature underfloor heating
Integrated Underlay
The underlay serves a thermal and acoustic insulation function, as well as ensuring the stability of the floor. Our product includes an integrated IXPE underlay - 1.5 mm - thanks to this solution, there is no need to lay additional materials on the floor, making the flooring installation much more convenient and faster.
Length
1240 mm
Width
182 mm
Thickness
6.5 mm
Wear Layer Thickness
0.55 mm
Number of pieces in the package
8
Quantity of m² in the package
1.80
Safety information
19.84%
Floor square meters
m2
+10% stock
1.8054 m2
Packages ammount 1 - Pieces 8
Index:
F1142-1240-182-505-4V1-01
1240 mm
182 mm
6.5 mm