Mexen Steel Black vinyl panels 610 x 305 mm SPC 6.5 mm, IXPE underlay 1.5 mm, 4 V-Groove, Stone - F1148-0610-305-505-4V1-90
search
Mexen Steel Black vinyl panels 610 x 305 mm SPC 6.5 mm, IXPE underlay 1.5 mm, 4 V-Groove, Stone - F1148-0610-305-505-4V1-90 Mexen Steel Black vinyl panels 610 x 305 mm SPC 6.5 mm, IXPE underlay 1.5 mm, 4 V-Groove, Stone - F1148-0610-305-505-4V1-90
Index:
F1148-0610-305-505-4V1-90
Length:
610 mm
Width:
305 mm
Thickness:
6.5 mm
Structure:
Experience the durability and elegance of Mexen Steel Black vinyl panels. These panels measure 610 x 305 mm and boast a 6.5 mm thickness, including a 1.5 mm IXPE underlay for enhanced comfort. With an AC4 wear class and use class 32, they are perfect for both residential and commercial spaces. The polymer-stone composite material mimics a stone structure, adding a refined touch. Enjoy easy installation with the Valinge 2G system and benefit from features like 100% water resistance, anti-slip class DS, and compatibility with low-temperature floor heating. Each pack covers 1.49 m² and includes 8 pieces, ensuring that your space is stylish, practical, and effortlessly maintained.
Product Specification:
Length: 610 mm
Width: 305 mm
Thickness: 6.5 mm (5 mm + 1.5 mm IXPE)
Wear layer thickness: 0.55 mm
Abrasion class: AC4
Utility class: 32
Number of pieces in a pack: 8
Number of m² in a pack: 1.49
Structure: Stone
Material: Stone-polymer composite
Installation method: Valinge 2G
Anti-slip class: DS
Thermal conductivity: 0.144 W/mK
Antistatic ≤ 2kV
4-sided V-Groove
Integrated IXPE underlay - 1.5 mm
Water resistance - 100%
Surface facilitating dirt cleaning
Resistance to mechanical damage and scratches
Compatibility with low-temperature underfloor heating
Integrated Underlay
The underlay serves a thermal and acoustic insulation function, as well as ensuring the stability of the floor. Our product includes an integrated IXPE underlay - 1.5 mm - thanks to this solution, there is no need to lay additional materials on the floor, making the flooring installation much more convenient and faster.
Length
610 mm
Width
305 mm
Thickness
6.5 mm
Wear Layer Thickness
0.55 mm
Number of pieces in the package
8
Quantity of m² in the package
1.49
Safety information
19.84%
Floor square meters
m2
+10% stock
1.4884 m2
Packages ammount 1 - Pieces 8
Index:
F1148-0610-305-505-4V1-90
610 mm
305 mm
6.5 mm