Mexen Parker vinyl herringbone panels 635 x 127 mm SPC 6.5 mm, IXPE underlay 1.5 mm, 4 V-Groove, Oak - F1166-0635-127-505-4V1-01
search
Mexen Parker vinyl herringbone panels 635 x 127 mm SPC 6.5 mm, IXPE underlay 1.5 mm, 4 V-Groove, Oak - F1166-0635-127-505-4V1-01 Mexen Parker vinyl herringbone panels 635 x 127 mm SPC 6.5 mm, IXPE underlay 1.5 mm, 4 V-Groove, Oak - F1166-0635-127-505-4V1-01
SPC SPC
System Uniclick 2G System Uniclick 2G
Abrasion Class: AC4 Abrasion Class: AC4
Index:
F1166-0635-127-505-4V1-01
Length:
635 mm
Width:
127 mm
Thickness:
6.5 mm
Structure:
Oak
Pattern - Herringbone - ()
Mexen Parker vinyl panels offer exceptional durability and style with a classic herringbone design. Measuring 635 by 127 mm, these panels feature a robust 6.5 mm thickness, with a 0.55 mm wear layer for enhanced resistance. The AC4 wear class and use class 32 make them ideal for both residential and commercial spaces. Made from a polymer-stone composite with an Oak texture, they are scratch and damage-resistant. The panels have a 4-sided V-groove, integrated IXPE underlay, and are 100% waterproof. Installation is a breeze with the Valinge 2G system, and they are compatible with low-temperature underfloor heating. With exceptional thermal conductivity, they provide warmth and comfort in any space while being anti-slip and antistatic.
Product Specification:
Length: 635 mm
Width: 127 mm
Thickness: 6.5 mm (5 mm + 1.5 mm IXPE)
Wear layer thickness: 0.55 mm
Abrasion class: AC4
Usage class: 32
Number of pieces per package: 20 (10 left and 10 right)
Number of m² per package: 1.61
Structure: Oak
Material: Polymer-stone composite
Installation method: Valinge 2G
Slip class: DS
Thermal conductivity: 0.144 W/mK
Antistatic ≤ 2kV
4-sided V-Groove
Integrated IXPE underlay - 1.5 mm
Waterproof - 100%
Surface that facilitates cleaning
Resistance to mechanical damage and scratches
Compatibility with low-temperature underfloor heating
Innovative solutions used in this product
SPC
System Uniclick 2G
Abrasion Class: AC4
Public Utility Class: 32
Integrated Underlay
The underlay serves a thermal and acoustic insulation function, as well as ensuring the stability of the floor. Our product includes an integrated IXPE underlay - 1.5 mm - thanks to this solution, there is no need to lay additional materials on the floor, making the flooring installation much more convenient and faster.
Waterproof
Soft and pleasant to the touch
Wood Structure
Perfect Interior Acoustics
Durable
Fire Resistant
Anti-slip
V-groove
Suitable for underfloor heating
Stain-resistant
Antistatic
Expansion
20 years warranty
Series
Length
635 mm
Width
127 mm
Thickness
6.5 mm
Pattern
Material
Polymer-stone composite
Mounting Method
Wear Layer Thickness
0.55 mm
Number of pieces in the package
20
Quantity of m² in the package
1.61
V-Groove
Structure
Oak
Shade
Natural
Sample
No
User manual
Safety information
19.91%
Floor square meters
m2
+10% stock
1.6129 m2
Packages ammount 1 - Pieces 20
SPC SPC
Index:
F1166-0635-127-505-4V1-01
635 mm
127 mm
6.5 mm