Mexen Calera herringbone vinyl panels 635 x 127 mm SPC 6.5 mm, IPEX underlay 1.5 mm, 4 V-Groove, Oak - F1168-0635-127-505-4V1-01
search
Mexen Calera herringbone vinyl panels 635 x 127 mm SPC 6.5 mm, IPEX underlay 1.5 mm, 4 V-Groove, Oak - F1168-0635-127-505-4V1-01 Mexen Calera herringbone vinyl panels 635 x 127 mm SPC 6.5 mm, IPEX underlay 1.5 mm, 4 V-Groove, Oak - F1168-0635-127-505-4V1-01
Index:
F1168-0635-127-505-4V1-01
Length:
635 mm
Width:
127 mm
Thickness:
6.5 mm
Structure:
Oak
Pattern - Herringbone - ()
Discover the remarkable advantages of Mexen Calera vinyl panels, designed with a herringbone pattern measuring 635 x 127 mm. These SPC panels offer a total thickness of 6.5 mm, enhanced by a 1.5 mm integrated IXPE underlay for superior comfort. With a wear layer thickness of 0.55 mm and an AC4 abrasion class, they ensure excellent durability. Suitable for domestic or light commercial use with a utility class of 32 and DS slip resistance. Each package covers 1.61 m² and contains 20 pieces, featuring easy Valinge 2G installation. Crafted from a stone-polymer composite with an oak structure, Mexen Calera is 100% waterproof and compatible with low-temperature floor heating, offering resistance to mechanical damage and scratches. Its anti-static properties and easy-to-clean surface make it an ideal choice for any space.
Product Specification:
Length: 635 mm
Width: 127 mm
Thickness: 6.5 mm (5 mm + 1.5 mm IXPE)
Wear layer thickness: 0.55 mm
Abrasion class: AC4
Use class: 32
Number of pieces per pack: 20 (10 left and 10 right)
Area per pack: 1.61 m²
Structure: Oak
Material: Polymer-stone composite
Installation method: Valinge 2G
Slip resistance class: DS
Thermal conductivity: 0.144 W/mK
Antistatic ≤ 2kV
4-sided V-Groove
Integrated IXPE underlay - 1.5 mm
Waterproof - 100%
Surface easy to clean
Resistance to mechanical damage and scratching
Compatible with low-temperature underfloor heating
Integrated Underlay
The underlay serves a thermal and acoustic insulation function, as well as ensuring the stability of the floor. Our product includes an integrated IXPE underlay - 1.5 mm - thanks to this solution, there is no need to lay additional materials on the floor, making the flooring installation much more convenient and faster.
Length
635 mm
Width
127 mm
Thickness
6.5 mm
Wear Layer Thickness
0.55 mm
Number of pieces in the package
20
Quantity of m² in the package
1.61
Safety information
19.91%
Floor square meters
m2
+10% stock
1.6129 m2
Packages ammount 1 - Pieces 20
Index:
F1168-0635-127-505-4V1-01
635 mm
127 mm
6.5 mm