Mexen Casa Grande vinyl panels 1227 x 187 mm LVT Dryback 2.5 mm, PVC underlay, 4 V-Groove, Oak - F1314-1227-187-255-4V1-01
search
Mexen Casa Grande vinyl panels 1227 x 187 mm LVT Dryback 2.5 mm, PVC underlay, 4 V-Groove, Oak - F1314-1227-187-255-4V1-01 Mexen Casa Grande vinyl panels 1227 x 187 mm LVT Dryback 2.5 mm, PVC underlay, 4 V-Groove, Oak - F1314-1227-187-255-4V1-01 Mexen Casa Grande vinyl panels 1227 x 187 mm LVT Dryback 2.5 mm, PVC underlay, 4 V-Groove, Oak - F1314-1227-187-255-4V1-01 Mexen Casa Grande vinyl panels 1227 x 187 mm LVT Dryback 2.5 mm, PVC underlay, 4 V-Groove, Oak - F1314-1227-187-255-4V1-01 Mexen Casa Grande vinyl panels 1227 x 187 mm LVT Dryback 2.5 mm, PVC underlay, 4 V-Groove, Oak - F1314-1227-187-255-4V1-01 Mexen Casa Grande vinyl panels 1227 x 187 mm LVT Dryback 2.5 mm, PVC underlay, 4 V-Groove, Oak - F1314-1227-187-255-4V1-01 Mexen Casa Grande vinyl panels 1227 x 187 mm LVT Dryback 2.5 mm, PVC underlay, 4 V-Groove, Oak - F1314-1227-187-255-4V1-01 Mexen Casa Grande vinyl panels 1227 x 187 mm LVT Dryback 2.5 mm, PVC underlay, 4 V-Groove, Oak - F1314-1227-187-255-4V1-01 Mexen Casa Grande vinyl panels 1227 x 187 mm LVT Dryback 2.5 mm, PVC underlay, 4 V-Groove, Oak - F1314-1227-187-255-4V1-01 Mexen Casa Grande vinyl panels 1227 x 187 mm LVT Dryback 2.5 mm, PVC underlay, 4 V-Groove, Oak - F1314-1227-187-255-4V1-01 Mexen Casa Grande vinyl panels 1227 x 187 mm LVT Dryback 2.5 mm, PVC underlay, 4 V-Groove, Oak - F1314-1227-187-255-4V1-01
LVT LVT
Glue installation Glue installation
Abrasion Class: AC4 Abrasion Class: AC4
Index:
F1314-1227-187-255-4V1-01
Length:
1227 mm
Width:
187 mm
Thickness:
2,5 mm
Structure:
Oak
The Mexen Casa Grande vinyl panels offer exceptional durability and style for any space. Measuring 1227 x 187 mm and a thickness of 2.5 mm, these panels provide a robust solution with an AC4 abrasion rating and a 32 utility class, ensuring they withstand wear and tear. The oak structure and 4-sided V-fugue deliver an elegant finish, while the integrated PVC underlay and glue installation simplify the setup. Enjoy 100% water resistance, anti-slip DS class, and heat compatibility, making them perfect for heated floors. The surface is easy to clean and resistant to scratches and mechanical damage, ensuring longevity.
Product Specification:
Length: 1227 mm
Width: 187 mm
Thickness: 2.5 mm
Wear layer thickness: 0.55 mm
Abrasion class: AC4
Utility class: 32
Number of pieces per package: 12
Square meters per package: 2.75
Structure: Oak
Material: Plastic
Installation method: Glue
Anti-slip class: DS
Thermal conductivity: 0.087 W/mK
Antistatic ≤ 2kV
4-sided V-Groove
Integrated PVC underlay
Water resistance - 100%
Surface easy to clean from dirt
Resistance to mechanical damage and scratches
Compatibility with low-temperature underfloor heating
Innovative solutions used in this product
LVT
Glue installation
Abrasion Class: AC4
Public Utility Class: 32
Integrated Underlay
Waterproof
Soft and pleasant to the touch
Wood Structure
Perfect Interior Acoustics
Durable
Fire Resistant
Anti-slip
V-groove
Suitable for underfloor heating
Stain-resistant
Antistatic
20 years warranty
Series
Length
1227 mm
Width
187 mm
Thickness
2,5 mm
Pattern
Material
Plastic
Mounting Method
With glue
Wear Layer Thickness
0.55 mm
Number of pieces in the package
12
Quantity of m² in the package
2,75
V-Groove
Structure
Oak
Shade
Natural
Sample
No
User manual
Safety information
19.87%
Floor square meters
m2
+10% stock
2.7533 m2
Packages ammount 1 - Pieces 12
LVT LVT
Index:
F1314-1227-187-255-4V1-01
1227 mm
187 mm
2,5 mm