Mexen Charter Oak vinyl panels 1227 x 187 mm LVT Dryback 2.5 mm, PVC underlay, 4 V-Groove, Oak - F1322-1227-187-255-4V1-01
search
Mexen Charter Oak vinyl panels 1227 x 187 mm LVT Dryback 2.5 mm, PVC underlay, 4 V-Groove, Oak - F1322-1227-187-255-4V1-01 Mexen Charter Oak vinyl panels 1227 x 187 mm LVT Dryback 2.5 mm, PVC underlay, 4 V-Groove, Oak - F1322-1227-187-255-4V1-01 Mexen Charter Oak vinyl panels 1227 x 187 mm LVT Dryback 2.5 mm, PVC underlay, 4 V-Groove, Oak - F1322-1227-187-255-4V1-01 Mexen Charter Oak vinyl panels 1227 x 187 mm LVT Dryback 2.5 mm, PVC underlay, 4 V-Groove, Oak - F1322-1227-187-255-4V1-01 Mexen Charter Oak vinyl panels 1227 x 187 mm LVT Dryback 2.5 mm, PVC underlay, 4 V-Groove, Oak - F1322-1227-187-255-4V1-01 Mexen Charter Oak vinyl panels 1227 x 187 mm LVT Dryback 2.5 mm, PVC underlay, 4 V-Groove, Oak - F1322-1227-187-255-4V1-01 Mexen Charter Oak vinyl panels 1227 x 187 mm LVT Dryback 2.5 mm, PVC underlay, 4 V-Groove, Oak - F1322-1227-187-255-4V1-01 Mexen Charter Oak vinyl panels 1227 x 187 mm LVT Dryback 2.5 mm, PVC underlay, 4 V-Groove, Oak - F1322-1227-187-255-4V1-01 Mexen Charter Oak vinyl panels 1227 x 187 mm LVT Dryback 2.5 mm, PVC underlay, 4 V-Groove, Oak - F1322-1227-187-255-4V1-01 Mexen Charter Oak vinyl panels 1227 x 187 mm LVT Dryback 2.5 mm, PVC underlay, 4 V-Groove, Oak - F1322-1227-187-255-4V1-01 Mexen Charter Oak vinyl panels 1227 x 187 mm LVT Dryback 2.5 mm, PVC underlay, 4 V-Groove, Oak - F1322-1227-187-255-4V1-01
LVT LVT
Glue installation Glue installation
Abrasion Class: AC4 Abrasion Class: AC4
Index:
F1322-1227-187-255-4V1-01
Length:
1227 mm
Width:
187 mm
Thickness:
2,5 mm
Structure:
Oak
Pattern - Board - ()
The Mexen Charter Oak vinyl panels offer a superior flooring solution with their 1227 mm length and 187 mm width, ensuring a seamless fit. With a 2.5 mm thickness and a robust wear layer of 0.55 mm, they provide excellent durability, boasting an AC4 abrasion class and a 32 utility class. The oak structure, combined with a four-sided V-groove and integrated PVC underlay, enhances the aesthetic appeal. These panels are highly resistant to water and scratches, and their DS slip-resistance makes them safe. They are easy to clean and compatible with low-temperature underfloor heating, making them a practical choice for any home.
Product Specification:
Length: 1227 mm
Width: 187 mm
Thickness: 2.5 mm
Wear Layer Thickness: 0.55 mm
Abrasion Class: AC4
Utility Class: 32
Number of pieces in a pack: 12
Area in a pack: 2.75 m²
Structure: Oak
Material: Synthetic
Installation Method: Glue on
Slip Resistance Class: DS
Thermal Conductivity: 0.087 W/mK
Antistatic ≤ 2kV
4-sided V-Groove
Integrated PVC underlay
Water Resistance - 100%
Surface easy to clean
Resistance to mechanical damage and scratches
Compatibility with low-temperature underfloor heating
Innovative solutions used in this product
LVT
Glue installation
Abrasion Class: AC4
Public Utility Class: 32
Integrated Underlay
Waterproof
Soft and pleasant to the touch
Wood Structure
Perfect Interior Acoustics
Durable
Fire Resistant
Anti-slip
V-groove
Suitable for underfloor heating
Stain-resistant
Antistatic
20 years warranty
Series
Length
1227 mm
Width
187 mm
Thickness
2,5 mm
Pattern
Material
Plastic
Mounting Method
With glue
Wear Layer Thickness
0.55 mm
Number of pieces in the package
12
Quantity of m² in the package
2,75
V-Groove
Structure
Oak
Shade
Natural
Sample
No
User manual
Safety information
19.87%
Floor square meters
m2
+10% stock
2.7533 m2
Packages ammount 1 - Pieces 12
LVT LVT
Index:
F1322-1227-187-255-4V1-01
1227 mm
187 mm
2,5 mm