Mexen Buffalo vinyl panels herringbone 635 x 127 mm SPC 6.5 mm underlay 1.5 mm, 4 V-Groove, Oak - F1190-0635-127-505-4V1-01
search
Mexen Buffalo vinyl panels herringbone 635 x 127 mm SPC 6.5 mm underlay 1.5 mm, 4 V-Groove, Oak - F1190-0635-127-505-4V1-01 Mexen Buffalo vinyl panels herringbone 635 x 127 mm SPC 6.5 mm underlay 1.5 mm, 4 V-Groove, Oak - F1190-0635-127-505-4V1-01
Index:
F1190-0635-127-505-4V1-01
Length:
635 mm
Width:
127 mm
Thickness:
6.5 mm
Pattern - Herringbone - ()
Mexen Buffalo vinyl herringbone panels offer exceptional durability and style. Measuring 635 mm in length and 127 mm in width, these panels feature a robust thickness of 6.5 mm, including a 1.5 mm IXPE underlay. With a wear layer of 0.55 mm and an AC4 wear class, they ensure longevity in residential or commercial settings. The oak structure and 4-sided V-bevel add elegance, while the composite material provides 100% waterproofing and scratch resistance. Compatible with low-temperature underfloor heating, they are easy to clean and install with Valinge 2G.
Product Specification:
Length: 635 mm
Width: 127 mm
Thickness: 6.5 mm (5 mm + 1.5 mm IXPE)
Wear layer thickness: 0.55 mm
Abrasion class: AC4
Utility class: 32
Number of pieces in package: 20 (10 left and 10 right)
Square meter per package: 1.61
Installation method: Valinge 2G
Anti-slip class: DS
Thermal conductivity: 0.144 W/mK
Antistatic ≤ 2kV
4-sided V-Groove
Integrated IXPE underlay - 1.5 mm
Water resistance - 100%
Surface facilitating dirt cleaning
Integrated Underlay
The underlay serves a thermal and acoustic insulation function, as well as ensuring the stability of the floor. Our product includes an integrated IXPE underlay - 1.5 mm - thanks to this solution, there is no need to lay additional materials on the floor, making the flooring installation much more convenient and faster.
Length
635 mm
Width
127 mm
Thickness
6.5 mm
Wear Layer Thickness
0.55 mm
Safety information
19.91%
Floor square meters
m2
+10% stock
Index:
F1190-0635-127-505-4V1-01
635 mm
127 mm
6.5 mm