Mexen Ares electric radiator 1200 x 600 mm, 600 W, black - W102-1200-600-2600-70
search
Mexen Ares electric radiator 1200 x 600 mm, 600 W, black - W102-1200-600-2600-70 Mexen Ares electric radiator 1200 x 600 mm, 600 W, black - W102-1200-600-2600-70 Mexen Ares electric radiator 1200 x 600 mm, 600 W, black - W102-1200-600-2600-70 Mexen Ares electric radiator 1200 x 600 mm, 600 W, black - W102-1200-600-2600-70 Mexen Ares electric radiator 1200 x 600 mm, 600 W, black - W102-1200-600-2600-70 Mexen Ares electric radiator 1200 x 600 mm, 600 W, black - W102-1200-600-2600-70 Mexen Ares electric radiator 1200 x 600 mm, 600 W, black - W102-1200-600-2600-70
Heating power: 600 W Heating power: 600 W
 Steel Steel
Thermostat Thermostat
Index:
W102-1200-600-2600-70
Height:
1200 mm
Color:
Width:
600 mm
Heating power:
600 W
Width - 600 mm - ()
Color - Black - ()
Mexen Ares is a modern electric radiator, ideal for those who value functionality and style. With dimensions of 1200 x 600 mm and a power of 600 W, Ares provides efficient heating in an elegant black finish. High-quality steel construction and durable paint coating resistant to corrosion ensure longevity. The device features touch LED control, a thermostat, and protection against dry operation. With Sensitive and Comfort functions, you can adjust the temperature and use the drying option. Includes mounting kit and accessories for easy installation.
Technical Data:
Height: 1200 mm
Width: 600 mm
Depth: 56 mm
Color: Black
Material: Steel
Capacity: 6.3 l
Heating Power: 600 W
Number of Heating Rods: 25
Total Length of Heater: 656 mm
Length of Heating Element: 540 mm
Power Cable Length: 1.5 m
Operating Voltage: 230V/50 Hz
Protection Rating: IP44
Touch control via LED display
Additional protection against "dry" operation
Built-in thermostat maintains the desired radiator temperature
High-quality, durable paint coating resistant to corrosion
Includes: hangers, mounting kit, and sealing plugs
Radiator Functions:
- Sensitive allows setting the temperature in the range of 40°C-65°C
- Comfort has a drying option that allows setting the heating temperature in the selected hour scale
- Child lock allows locking the heater controller
Innovative solutions used in this product
Heating power: 600 W
When selecting an electric heater with a power of 600 W, it is important to match it appropriately to the radiator's performance to ensure that the heating of the room is efficient, ergonomic, and safe.
Steel
Thermostat
Sensitive
Comfort
Parental lock
Dry protection
Year-round thermal comfort
230V Connection
The electric heater that connects directly to a 230V socket is a very convenient solution, allowing for quick and easy use without the need for additional cables or special devices.
Protection Rating: IP44
Spiral cable with a length of 1.5m
Resistance to Tarnishing and Corrosion
10 years warranty
2 years warranty
Series
Width
600 mm
Height
1200 mm
Depth
56 mm
Type
Electric
Heating power
600 W
Steel
Assembly
Vertical
Warranty conditions - radiator
Warranty conditions - electric heater
19.98%
 Steel Steel
Thermostat Thermostat
Index:
W102-1200-600-2600-70
1200 mm
600 mm
600 W
Width - 600 mm - ()