Mexen Ares electric radiator 500 x 400 mm, 300 W, white - W102-0500-400-6300-20
search
Mexen Ares electric radiator 500 x 400 mm, 300 W, white - W102-0500-400-6300-20 Mexen Ares electric radiator 500 x 400 mm, 300 W, white - W102-0500-400-6300-20 Mexen Ares electric radiator 500 x 400 mm, 300 W, white - W102-0500-400-6300-20 Mexen Ares electric radiator 500 x 400 mm, 300 W, white - W102-0500-400-6300-20 Mexen Ares electric radiator 500 x 400 mm, 300 W, white - W102-0500-400-6300-20 Mexen Ares electric radiator 500 x 400 mm, 300 W, white - W102-0500-400-6300-20 Mexen Ares electric radiator 500 x 400 mm, 300 W, white - W102-0500-400-6300-20
Heating Power: 300 W Heating Power: 300 W
 Steel Steel
Thermostat Thermostat
Index:
W102-0500-400-6300-20
Height:
500 mm
Color:
Width:
400 mm
Heating power:
300 W
Width - 400 mm - ()
Color - White - ()
Mexen Ares is a compact electric radiator with dimensions of 500 x 400 mm, combining the elegance of white color and the durability of high-quality steel. With 300 W power and 10 heating rods, it provides effective room heating. The built-in thermostat and LED display allow precise temperature control ranging from 30°C to 70°C. Features such as "Sensitive" and "Comfort" adjust heating to user needs, while the "ECO" mode saves energy. Additional protections and a corrosion-resistant coating make this product not only aesthetically pleasing but also a reliable choice for any interior. The set includes mounting elements and sealing plugs. Ideal for those who appreciate functionality and modern design.
Technical data:
Height: 500 mm
Width: 400 mm
Depth: 44 mm
Color: White
Material: Steel
Capacity: 1.9 l
Heating power: 300 W
Number of heating rods: 10
Total length of the heating element: 438 mm
Length of the heating element: 349 mm
Length of the power cord: 1.5 m
Operating voltage: 230V/50 Hz
Protection rating: IP44
Controlled via a knob with LED display
Additional protection against "dry operation"
Built-in thermostat maintains the desired radiator temperature
High quality, durable coating resistant to corrosion
The radiator requires filling with water or a water mixture, e.g., with glycol, for proper operation
Included: hanger, mounting kit, and sealing plugs
Radiator functions:
- Sensitive allows setting the temperature accurately to 5 degrees within the range of 30°C-70°C
- ECO energy saving by setting a constant temperature up to 50°C
Innovative solutions used in this product
Heating Power: 300 W
When selecting an electric heater with a power of 300 W, it is important to properly match it to the radiator's performance to ensure the room heating is efficient, ergonomic, and safe.
Steel
Thermostat
Sensitive
Comfort
ECO
Modern Control
Dry protection
Year-round thermal comfort
230V Connection
The electric heater that connects directly to a 230V socket is a very convenient solution, allowing for quick and easy use without the need for additional cables or special devices.
Protection Rating: IP44
Spiral cable with a length of 1.5m
Resistance to Tarnishing and Corrosion
10 years warranty
2 years warranty
Series
Width
400 mm
Height
500 mm
Depth
44 mm
Type
Electric
Heating power
300 W
Color
Material
Steel
Assembly
Mounting Orientation
Universal
Orientation
Vertical
19.96%
 Steel Steel
Thermostat Thermostat
Index:
W102-0500-400-6300-20
500 mm
400 mm
300 W
Width - 400 mm - ()