Mexen Ares electric radiator 900 x 400 mm, 300 W, white - W102-0900-400-2300-20
search
Mexen Ares electric radiator 900 x 400 mm, 300 W, white - W102-0900-400-2300-20 Mexen Ares electric radiator 900 x 400 mm, 300 W, white - W102-0900-400-2300-20 Mexen Ares electric radiator 900 x 400 mm, 300 W, white - W102-0900-400-2300-20 Mexen Ares electric radiator 900 x 400 mm, 300 W, white - W102-0900-400-2300-20 Mexen Ares electric radiator 900 x 400 mm, 300 W, white - W102-0900-400-2300-20 Mexen Ares electric radiator 900 x 400 mm, 300 W, white - W102-0900-400-2300-20 Mexen Ares electric radiator 900 x 400 mm, 300 W, white - W102-0900-400-2300-20
Heating Power: 300 W Heating Power: 300 W
 Steel Steel
Thermostat Thermostat
Index:
W102-0900-400-2300-20
Height:
900 mm
Color:
Width:
400 mm
Heating power:
300 W
Width - 400 mm - ()
Color - White - ()
The Mexen Ares electric radiator is an ideal solution for those seeking an efficient and modern room heating device. With a heating power of 300 W and 17 heating rods, it provides comfortable warmth on cold days. The use of high-quality steel and a white finish ensures durability and aesthetics. The device features a touch LED display, thermostat, and functions such as Sensitive and Comfort, allowing precise temperature adjustment. Additional features like a parental lock and protection against "dry" operation enhance user safety. The radiator is easy to install and equipped with necessary accessories.
Technical data:
Height: 900 mm
Width: 400 mm
Depth: 44 mm
Color: White
Material: Steel
Capacity: 3.4 l
Heating power: 300 W
Number of heating rods: 17
Total heating element length: 426 mm
Heater element length: 310 mm
Power cable length: 1.5 m
Operating voltage: 230V/50 Hz
Protection class: IP44
Touch control via LED display
Additional protection against "dry" operation
Built-in thermostat maintains the desired radiator temperature
High-quality, durable lacquer coating resistant to corrosion
Included: hangers, mounting set, and blanking plugs
Radiator features:
- Sensitive allows setting the temperature in the range of 40°C-65°C
- Comfort has a drying option, enabling temperature setting in a selected hourly scale
- Parental lock allows locking the heater controller
Innovative solutions used in this product
Heating Power: 300 W
When selecting an electric heater with a power of 300 W, it is important to properly match it to the radiator's performance to ensure the room heating is efficient, ergonomic, and safe.
Steel
Thermostat
Sensitive
Comfort
Parental lock
Dry protection
Year-round thermal comfort
230V Connection
The electric heater that connects directly to a 230V socket is a very convenient solution, allowing for quick and easy use without the need for additional cables or special devices.
Protection Rating: IP44
Spiral cable with a length of 1.5m
Resistance to Tarnishing and Corrosion
10 years warranty
2 years warranty
Series
Width
400 mm
Height
900 mm
Depth
44 mm
Type
Electric
Heating power
300 W
Color
Material
Steel
Assembly
Mounting Orientation
Universal
Orientation
Vertical
Warranty conditions - radiator
Warranty conditions - electric heater
19.97%
 Steel Steel
Thermostat Thermostat
Index:
W102-0900-400-2300-20
900 mm
400 mm
300 W
Width - 400 mm - ()