Mexen Mars side bathroom radiator 900 x 500 mm, 370 W, black - W110-0900-500-00-70-S
search
Mexen Mars side bathroom radiator 900 x 500 mm, 370 W, black - W110-0900-500-00-70-S Mexen Mars side bathroom radiator 900 x 500 mm, 370 W, black - W110-0900-500-00-70-S Mexen Mars side bathroom radiator 900 x 500 mm, 370 W, black - W110-0900-500-00-70-S
 Steel Steel
Max. 0.6 Mpa Max. 0.6 Mpa
Max. 95°C Max. 95°C
Index:
W110-0900-500-00-70-S
Height:
900 mm
Color:
Width:
500 mm
Heating power:
284 W
Width - 500 mm - ()
Color - Black - ()
Mexen Mars is an exceptional bathroom radiator that combines modern design with high functionality. Its dimensions of 900 x 500 mm and 370 W power make it an excellent choice for any bathroom. Made of steel and covered with a black RAL 9005 coating, it is corrosion-resistant. It features various connection options (side 50 cm, bottom 45 cm) and the possibility of installing a heater. Suitable for operation at temperatures up to 95 °C and pressure of 0.6 Mpa. The radiator is sold with a complete set of mounting accessories.
Technical data:
Height: 900 mm
Width: 500 mm
Depth: 30 mm
Connection spacing:
- 50 cm (side) or 45 cm (bottom)
Color: Black RAL 9005
Material: Steel
Weight: 5.61 kg
Capacity: 3.9 l
Fire reaction: A1
Operating temperature: max 95 °C
Max working pressure: 0.6 Mpa
Heating power:
- 75/65/20 °C - 370 W
Connections:
- 2xG ½″ side right
- 4xG ½″ top and bottom right or left
Possibility of installing a heater
High-quality, durable corrosion-resistant lacquer finish
Included: hangers, mounting kit, sealing plugs and vent
Innovative solutions used in this product
Steel
Max. 0.6 Mpa
The maximum operating pressure is 0.6 Mpa (6 bar). This means that the radiator can operate safely and efficiently under standard usage conditions. It provides optimal thermal comfort and a pleasant room temperature.
Max. 95°C
Resistance to Tarnishing and Corrosion
10 years warranty
Series
Width
500 mm
Height
900 mm
Depth
30 mm
Type
284 W
Color
Material
Steel
Mounting Orientation
Universal
Connection spacing
45 cm , 50 cm
Connection
Bottom , Side
Orientation
Vertical
Warranty conditions
Safety Information
User manual
19.97%
 Steel Steel
Max. 0.6 Mpa Max. 0.6 Mpa
Max. 95°C Max. 95°C
Index:
W110-0900-500-00-70-S
900 mm
500 mm
284 W
Width - 500 mm - ()