Mexen Ares bathroom radiator 1200 x 500 mm, 531 W, white - W102-1200-500-00-20
search
Mexen Ares bathroom radiator 1200 x 500 mm, 531 W, white - W102-1200-500-00-20 Mexen Ares bathroom radiator 1200 x 500 mm, 531 W, white - W102-1200-500-00-20 Mexen Ares bathroom radiator 1200 x 500 mm, 531 W, white - W102-1200-500-00-20 Mexen Ares bathroom radiator 1200 x 500 mm, 531 W, white - W102-1200-500-00-20 Mexen Ares bathroom radiator 1200 x 500 mm, 531 W, white - W102-1200-500-00-20 Mexen Ares bathroom radiator 1200 x 500 mm, 531 W, white - W102-1200-500-00-20 Mexen Ares bathroom radiator 1200 x 500 mm, 531 W, white - W102-1200-500-00-20 Mexen Ares bathroom radiator 1200 x 500 mm, 531 W, white - W102-1200-500-00-20 Mexen Ares bathroom radiator 1200 x 500 mm, 531 W, white - W102-1200-500-00-20
 Steel Steel
Max. 0.6 Mpa Max. 0.6 Mpa
Max. 95°C Max. 95°C
Index:
W102-1200-500-00-20
Height:
1200 mm
Color:
Width:
500 mm
Heating power:
531 W
Width - 500 mm - ()
Color - White - ()
Mexen Ares is a modern bathroom radiator with dimensions of 1200 x 500 mm, providing efficient heating at 531 W. Thanks to the solid construction made of high-quality steel and a durable lacquer coating resistant to corrosion, Mexen Ares will suit any bathroom. The white color RAL 9016 perfectly fits various interior designs. The radiator is designed with functionality in mind, offering different connection options and the possibility to install a heater, enhancing its versatility. The set includes necessary installation accessories.
Technical data:
Height: 1200 mm
Width: 500 mm
Depth: 52 mm
Connection spacing:
- 45 cm (bottom) or 5 cm (central)
Color: White RAL 9016
Material: Steel
Weight: 8.37 kg
Capacity: 5.5 l
Fire reaction: A1
Operating temperature: max 95 °C
Maximum operating pressure: 0.6 Mpa
Heating power:
- 75/65/20 °C - 531 W
Connections:
- 2xG ½″ central
- 4xG ½″ from top and bottom on the right or left side
Possibility to install a heater
High-quality, durable lacquer coating resistant to corrosion
Included: brackets, installation kit, sealing caps, and air vent
Innovative solutions used in this product
Steel
Max. 0.6 Mpa
The maximum operating pressure is 0.6 Mpa (6 bar). This means that the radiator can operate safely and efficiently under standard usage conditions. It provides optimal thermal comfort and a pleasant room temperature.
Max. 95°C
Resistance to Tarnishing and Corrosion
10 years warranty
Series
Width
500 mm
Height
1200 mm
Depth
52 mm
Type
531 W
Color
Material
Steel
Mounting Orientation
Universal
Connection spacing
5 cm , 45 cm
Connection
Bottom , Center
Orientation
Vertical
Warranty conditions
Safety Information
User manual
19.97%
 Steel Steel
Max. 0.6 Mpa Max. 0.6 Mpa
Max. 95°C Max. 95°C
Index:
W102-1200-500-00-20
1200 mm
500 mm
531 W
Width - 500 mm - ()