Mexen Uni-Term radiator valve angled, Duplex, DN50, gold - W907-000-50
search
Brass Brass
1 Mpa 1 Mpa
Standard Connection Standard Connection
Index:
W907-000-50
Type:
Color:
Gold
Connection diameter:
G 1/2"
Color - Gold - ()
The Mexen angled radiator valve, Duplex, DN50, gold, is characterized by high-quality brass construction and elegant gold finish. With a connection diameter of G 1/2", M30 x 1.5 mm thread for the head, a maximum operating temperature of up to 120°C, and working pressure up to 10 bar, it is extremely efficient. The valve allows for connection of the head on the left or right side and has a bottom connection with 50 mm spacing. The set includes connectors for multilayer and copper pipes.
Technical data:
Material: Brass
Color: Gold
Connection diameter: G 1/2"
Thread for head: M30 x 1.5 mm
Operating temperature: max 120 °C
Maximum working pressure: 10 bar
Supply and shut-off radiator valve
Bottom connection with 50 mm spacing
Possibility to connect the head on the left or right side
Includes connectors for 16x2 mm multilayer pipes and 15 mm copper pipes
Innovative solutions used in this product
Brass
1 Mpa
Standard Connection
2 years warranty
Series
Type
Color
Gold
Connection diameter
G 1/2"
User manual
Safety Information
Write to us
100% Customers recommend this product
Quality
Appearance
5.0
General assessment based on 1 Opinion
  • Confirmed
  • Other variants
19.95%