Mexen G00 angle thermostatic set with cover R, Duplex, DN50, white - W907-900-905-20
search
Brass Brass
Frost Protection Frost Protection
Temperature Regulation Temperature Regulation
Index:
W907-900-905-20
Type:
Angled
Series:
G00
Color:
White
Connection diameter:
G 1/2"
Color - White - ()
The Mexen G00 angular thermostatic set with cover R, Duplex, DN50, white, is the perfect solution for your heating system. The brass valve with a G 1/2" connection diameter features a white colour and a maximum operating temperature of up to 120°C and a working pressure of 10 bar. Its design allows for bottom connection with a spacing of 50 mm, and mounting of the head on the left or right side of the valve. The set includes a cover with a double rosette and brass sleeves, ensuring an aesthetic appearance and durability.
Technical data:
Valve material: Brass
Valve colour: White
Valve connection diameter: G 1/2"
Operating temperature: max 120 °C
Maximum working pressure: 10 bar
Supply and shut-off radiator valve
Bottom connection with a spacing of 50 mm
Head thread: M30 x 1.5 mm
Head colour: White
Adjustment scale: 0-5
Temperature regulation range: 0-29 °C
Ambient temperature: max 50 °C
Frost protection 5°C
Possibility to connect the head on the left or right side of the valve
Cover colour: White
Rosette material: Stainless steel
Rosette width: 115 x 65 mm
Rosette height: 7 mm
Internal hole diameter: 21 mm
Sleeve material: Brass
Sleeve length: 50 mm
Internal sleeve diameter: 20 mm
Spacing of radiator connection holes: 50 mm
The cover consists of a double rosette and two sleeves
The set includes additional connectors for multi-layer pipes 16x2 mm and connectors for copper pipes 15 mm
Innovative solutions used in this product
Brass
Frost Protection
Temperature Regulation
1 Mpa
Immunity and Durability
2 years warranty
G00
Type
Angled
Color
White
Connection diameter
G 1/2"
Cover
Yes
User manual - radiator valve
User manual - thermostatic head
Safety Information - Radiator Valve
Safety information - thermostatic head
Write to us
100% Customers recommend this product
Quality
Appearance
5.0
General assessment based on 1 Opinion
  • Confirmed
  • Other variants
19.93%