Mexen G00 angled thermostatic set with R cover, white - W901-900-904-20
search
Brass Brass
Frost Protection Frost Protection
Temperature Regulation Temperature Regulation
Index:
W901-900-904-20
Type:
Angled
Series:
G00
Color:
White
Connection diameter:
G 1/2"
Color - White - ()
The Mexen G00 angled thermostatic set with R cover, white, is the ideal choice for those valuing functionality and aesthetics. The valve and sleeve material is brass, and the rosettes are stainless steel, ensuring durability and resistance. The system features a maximum operating pressure of 10 bar, an operating temperature up to 120°C, and a temperature adjustment range from 0°C to 29°C. The set includes a supply and shut-off radiator valve, ensuring versatility and user convenience.
Technical data:
Valve material: Brass
Valve color: White
Valve connection diameter: G 1/2"
Operating temperature: max 120 °C
Maximum operating pressure: 10 bar
Head thread: M30 x 1.5 mm
Head color: White
Adjustment scale: 0-5
Temperature adjustment range: 0-29 °C
Ambient temperature: max 50 °C
Anti-freeze protection 5°C
Cover color: White
Rosette material: Stainless steel
External rosette diameter: 65 mm
Rosette height: 7 mm
Internal hole diameter: 21 mm
Sleeve material: Brass
Sleeve length: 50 mm
Internal sleeve diameter: 20 mm
The cover consists of two single rosettes and a sleeve
The set includes a supply and shut-off radiator valve
Innovative solutions used in this product
Brass
Frost Protection
Temperature Regulation
1 Mpa
Immunity and Durability
2 years warranty
G00
Type
Angled
Color
White
Connection diameter
G 1/2"
Cover
Yes
User manual - radiator valve
User manual - thermostatic head
Safety Information - Radiator Valve
Safety information - thermostatic head
19.85%