Mexen G00 angled thermostatic set with S cover, gold - W901-900-909-50
search
Index:
W901-900-909-50
Color:
Gold
Connection diameter:
G 1/2"
Color - Gold - ()
The Mexen G00 angled thermostatic set with S cover in gold is an excellent choice for the most demanding. Made of brass, with an M30 x 1.5 mm head thread and a wide temperature regulation scale from 0 to 29°C, it provides precise control. It features high resistance to temperatures up to 120°C and pressure up to 10 bar. Additionally, it is protected against freezing at 5°C. The elegant gold color and steel cover add aesthetics to any interior.
Technical data:
Valve material: Brass
Valve color: Gold
Valve connection diameter: G 1/2"
Operating temperature: max 120 °C
Maximum working pressure: 10 bar
Head thread: M30 x 1.5 mm
Head color: Gold
Adjustment scale: 0-5
Temperature adjustment range: 0-29 °C
Ambient temperature: max 50 °C
Frost protection 5°C
Cover color: Gold
Rosette material: Stainless steel
Rosette width: 65 mm
Rosette height: 7 mm
Inner hole diameter: 21 mm
Socket material: Brass
Socket length: 50 mm
Socket inner diameter: 20 mm
The cover consists of two single rosettes and a sleeve
The set includes a radiator supply and shut-off valve
Color
Gold
Safety information - thermostatic head
19.98%