Mexen G00 angled thermostatic set with cover S, Duplex, DN50, white - W907-900-910-20
search
Index:
W907-900-910-20
Color:
White
Connection diameter:
G 1/2"
Color - White - ()
Mexen G00 angled thermostatic set with cover S, Duplex, DN50 in white is the ideal solution for modern heating installations. Made of high-quality brass, it guarantees durability and reliability. It features a maximum working pressure of 10 bar and an operating temperature of up to 120°C. The radiator valve has a bottom connection with 50 mm spacing and the ability to regulate the temperature from 0 to 29°C. Additionally, the product is equipped with a stainless steel cover, which emphasizes its elegant appearance.
Technical data:
Valve material: Brass
Valve colour: White
Valve connection diameter: G 1/2"
Operating temperature: max 120 °C
Maximum working pressure: 10 bar
Radiator supply and shut-off valve
Bottom connection with 50 mm spacing
Head thread: M30 x 1.5 mm
Head colour: White
Regulation scale: 0-5
Temperature regulation range: 0-29 °C
Ambient temperature: max 50 °C
Frost protection 5°C
Possibility of head connection from the left or right side of the valve
Cover colour: White
Rosette material: Stainless steel
Rosette width: 115 x 65 mm
Rosette height: 7 mm
Internal hole diameter: 21 mm
Sleeves material: Brass
Sleeves length: 50 mm
Internal diameter of sleeves: 20 mm
Spacing of radiator connection holes: 50 mm
The cover consists of a double rosette and two sleeves
Includes additional connectors for multilayer pipes 16x2 mm and connectors for copper pipes 15 mm
Color
White
Safety information - thermostatic head
19.93%