Mexen G00 angled thermostatic set with S cover, white - W901-900-909-20
search
Index:
W901-900-909-20
Color:
White
Connection diameter:
G 1/2"
Color - White - ()
The Mexen G00 angled thermostatic set with S cover in white is the perfect solution for those who value functionality and aesthetics. Made of brass, it is characterized by high quality and durability. The valves have a connection diameter of G 1/2" and a head thread of M30 x 1.5 mm. The maximum working temperature is 120°C, and the working pressure is 10 bar. An additional advantage is frost protection at 5°C. The cover consists of two individual rosettes and a sleeve, ensuring an aesthetic finish.
Technical data:
Valve material: Brass
Valve color: White
Valve connection diameter: G 1/2"
Working temperature: max 120 °C
Maximum working pressure: 10 bar
Head thread: M30 x 1.5 mm
Head color: White
Adjustment scale: 0-5
Temperature regulation range: 0-29 °C
Ambient temperature: max 50 °C
Frost protection 5°C
Cover color: White
Rosette material: Stainless steel
Rosette width: 65 mm
Rosette height: 7 mm
Inner hole diameter: 21 mm
Sleeve material: Brass
Sleeve length: 50 mm
Inner sleeve diameter: 20 mm
The cover consists of two individual rosettes and a sleeve
The set includes a radiator supply and shut-off valve
Color
White
Safety information - thermostatic head
19.85%