Mexen Pino electric radiator with towel rails 1405 x 242 mm, 200 W, black - W301-1405-242-00-70
search
Mexen Pino electric radiator with towel rails 1405 x 242 mm, 200 W, black - W301-1405-242-00-70 Mexen Pino electric radiator with towel rails 1405 x 242 mm, 200 W, black - W301-1405-242-00-70 Mexen Pino electric radiator with towel rails 1405 x 242 mm, 200 W, black - W301-1405-242-00-70
Heating power: 200 W Heating power: 200 W
 Steel Steel
Heating element Heating element
Index:
W301-1405-242-00-70
Height:
1405 mm
Color:
Width:
242 mm
Heating power:
200 W
Color - Black - ()
Technical data:
Height: 1405 mm
Width: 242 mm
Depth: 42 mm
Colour: Black RAL 9005
Material: Steel
Heating power: 200 W
Number of heating rods: 3
Number of towel rails: 6
Power cable length: 1.6 m
Operating voltage: 230V/50 Hz
Protection class: IP24
Touch control via LED display
Built-in thermostat maintains desired radiator temperature
High-quality, durable paint coating resistant to corrosion
Included: hangers, installation kit, and sealing plugs
Radiator functions:
- Sensitive allows setting the temperature from 30°C to 60°C
- Comfort has a drying option that allows setting the heating temperature on a selected hourly scale
- Smart allows setting the radiator operating time from 1 to 8 hours
Innovative solutions used in this product
Heating power: 200 W
When selecting an electric heater with a power of 200 W, it is important to properly match it to the efficiency of the radiator in order for the room heating to be effective, ergonomic, and safe.
Steel
Heating element
Thermostat
Sensitive
Comfort
Smart
Protection against unnecessary heating
Resistance to Tarnishing and Corrosion
2 years warranty
Series
Width
242 mm
Height
1405 mm
Depth
42 mm
Type
Electric
Heating power
200 W
Color
Material
Steel
Assembly
Orientation
Vertical
User manual
Safety Information
19.96%
 Steel Steel
Index:
W301-1405-242-00-70
1405 mm
242 mm
200 W