Mexen Ares electric radiator 1500 x 500 mm, 600 W, anthracite - W102-1500-500-2600-66
search
Mexen Ares electric radiator 1500 x 500 mm, 600 W, anthracite - W102-1500-500-2600-66 Mexen Ares electric radiator 1500 x 500 mm, 600 W, anthracite - W102-1500-500-2600-66 Mexen Ares electric radiator 1500 x 500 mm, 600 W, anthracite - W102-1500-500-2600-66 Mexen Ares electric radiator 1500 x 500 mm, 600 W, anthracite - W102-1500-500-2600-66 Mexen Ares electric radiator 1500 x 500 mm, 600 W, anthracite - W102-1500-500-2600-66 Mexen Ares electric radiator 1500 x 500 mm, 600 W, anthracite - W102-1500-500-2600-66 Mexen Ares electric radiator 1500 x 500 mm, 600 W, anthracite - W102-1500-500-2600-66
Heating power: 600 W Heating power: 600 W
 Steel Steel
Thermostat Thermostat
Index:
W102-1500-500-2600-66
Height:
1500 mm
Color:
Anthracite
Width:
500 mm
Heating power:
600 W
Width - 500 mm - ()
Color - Anthracite - ()
Mexen Ares is a modern electric radiator with dimensions 1500 x 500 mm, which impresses with an elegant look in anthracite color. With a power of 600 W and 29 heating rods, it provides efficient room heating. High-quality steel construction with a durable coating resistant to corrosion guarantees long-term use. Touch control via LED display allows precise temperature setting in the range of 40°C-65°C. Additionally, functions such as Comfort and parental lock enhance user comfort.
Technical data:
Height: 1500 mm
Width: 500 mm
Depth: 52 mm
Color: Anthracite
Material: Steel
Capacity: 6.6 l
Heating power: 600 W
Number of heating rods: 29
Total length of the heater: 656 mm
Length of the heating element: 540 mm
Power cable length: 1.5 m
Operating voltage: 230V/50 Hz
Protection level: IP44
Touch control via LED display
Additional protection against "dry" operation
Built-in thermostat maintains the desired radiator temperature
High-quality, durable paint coating resistant to corrosion
Included: hangers, mounting kit, and sealing plugs
Radiator functions:
- Sensitive allows setting the temperature in the range of 40°C-65°C
- Parental lock allows locking the heater controller
Innovative solutions used in this product
Heating power: 600 W
When selecting an electric heater with a power of 600 W, it is important to match it appropriately to the radiator's performance to ensure that the heating of the room is efficient, ergonomic, and safe.
Steel
Thermostat
Sensitive
Comfort
Parental lock
Dry protection
Year-round thermal comfort
230V Connection
The electric heater that connects directly to a 230V socket is a very convenient solution, allowing for quick and easy use without the need for additional cables or special devices.
Protection Rating: IP44
Spiral cable with a length of 1.5m
Resistance to Tarnishing and Corrosion
10 years warranty
2 years warranty
Series
Width
500 mm
Height
1500 mm
Depth
52 mm
Type
Electric
Heating power
600 W
Color
Anthracite
Material
Steel
Assembly
Vertical
Warranty conditions - radiator
Warranty conditions - electric heater
19.99%
 Steel Steel
Thermostat Thermostat
Index:
W102-1500-500-2600-66
1500 mm
500 mm
600 W
Width - 500 mm - ()