Mexen Uni-Term radiator valve angled/straight, Duplex, DN50, gold - W908-000-50
search
Brass Brass
1 Mpa 1 Mpa
Standard Connection Standard Connection
Index:
W908-000-50
Type:
Color:
Gold
Connection diameter:
G 1/2"
Color - Gold - ()
The Mexen radiator valve, angled/straight, Duplex, DN50, gold, made of brass, is an excellent choice for any heating system. The valve's versatility allows installation both in the wall and in the floor, with the option to connect the head on the left or right side. The product features high durability with a maximum working pressure of 10 bar and a working temperature of up to 120 °C. The set includes fittings for 16x2 mm multilayer pipes and 15 mm copper pipes.
Technical data:
Material: Brass
Color: Gold
Connection diameter: G 1/2"
Thread for heads: M30 x 1.5 mm
Working temperature: max 120 °C
Maximum working pressure: 10 bar
Bottom connection with a spacing of 50 mm
Possibility of connecting the head on the left or right side
Includes fittings for 16x2 mm multilayer pipes and 15 mm copper pipes
Innovative solutions used in this product
Brass
1 Mpa
Standard Connection
2 years warranty
Series
Type
Color
Gold
Connection diameter
G 1/2"
User manual
Safety Information
19.95%