Mexen Uni-Term radiator valve two-pipe DN50, straight 1/2"x16 mm, nickel - W912-016-01
search
Mexen Uni-Term radiator valve two-pipe DN50, straight 1/2"x16 mm, nickel - W912-016-01 Mexen Uni-Term radiator valve two-pipe DN50, straight 1/2"x16 mm, nickel - W912-016-01 Mexen Uni-Term radiator valve two-pipe DN50, straight 1/2"x16 mm, nickel - W912-016-01
Brass Brass
1 Mpa 1 Mpa
Standard Connection Standard Connection
Index:
W912-016-01
Type:
Color:
Nickel
Connection diameter:
G 1/2"
Color - Nickel - ()
The Mexen DN50 two-pipe radiator valve, straight 1/2"x16 mm, nickel, is a high-quality product made from brass. It is characterized by durability and resistance to high temperatures up to 120°C and pressure up to 10 bars. With a simple 1/2" diameter and pex 16 mm connection, this valve is easy to install. The bottom connection with 50 mm spacing and elegant nickel-plated colour give it an aesthetic look, making it an ideal choice for modern heating systems.
Technical Specifications:
Material: Brass
Colour: Nickel
Connection Diameter: G 1/2" and pex 16 mm
Operating Temperature: max 120 °C
Maximum Working Pressure: 10 bar
Supply and Shut-Off Radiator Valve
Bottom connection with 50 mm spacing
Innovative solutions used in this product
Brass
1 Mpa
Standard Connection
2 years warranty
Series
Type
Color
Nickel
Connection diameter
G 1/2"
User manual
Safety Information
19.67%