Mexen Binox 2-Bowl Stainless Steel Sink 800 x 450 mm, Inox HC - 6421802000-01HC
  • Kitchen Days
search
Mexen Binox 2-Bowl Stainless Steel Sink 800 x 450 mm, Inox HC - 6421802000-01HC Mexen Binox 2-Bowl Stainless Steel Sink 800 x 450 mm, Inox HC - 6421802000-01HC Mexen Binox 2-Bowl Stainless Steel Sink 800 x 450 mm, Inox HC - 6421802000-01HC Mexen Binox 2-Bowl Stainless Steel Sink 800 x 450 mm, Inox HC - 6421802000-01HC Mexen Binox 2-Bowl Stainless Steel Sink 800 x 450 mm, Inox HC - 6421802000-01HC
Stainless Steel AISI 304 Stainless Steel AISI 304
PerfectClean PerfectClean
Scratch resistance Scratch resistance
Index:
6421802000-01HC
Color:
Color - Inox - ()
Surface - Honeycomb - ()
Product Specification:
Size: 800x450x200 mm
Bowl Depth: 200 mm
Bowl Dimensions: 400x362 mm
Rim Steel Thickness: 3 mm
Bowl Steel Thickness: 1 mm
Corner Radius of Bowl: R10
Drain Diameter: Ø92 mm
Type: 2-Bowl
Installation Type: Drop-in, Undermount
Material: Stainless Steel AISI 304
Colour: Inox
Surface: Honeycomb
Siphon Finish: Inox
Overflow Hole: Yes
Tap Hole: No
Manual siphon included with waste basket and plug
Additional cover for the drain
Hidden overflow hole
Sink soundproofing mats
Resistance to impacts, scratches and discoloration
Resistance to high temperature and thermal shock
Surface that facilitates cleaning
Innovative solutions used in this product
Stainless Steel AISI 304
PerfectClean
Scratch resistance
Stain resistance
Resistance to high temperature
Sink Soundproofing Mats
Hidden Overflow Hole
2 years warranty
Series
Longer side
800 mm
Shorter side
450 mm
Color
Surface
Honeycomb
Shape
Rectangular
Mounting Orientation
Universal
Siphon included
Yes
Number of chambers
Openings
0
Drip Tray
Without drip tray
Bank Transfer
Yes
User manual
Security Information
19.98%