Mexen Binox 2-Bowl Stainless Steel Sink 800 x 450 mm, Copper HC - 6421802000-65HC
  • Kitchen Days
search
Mexen Binox 2-Bowl Stainless Steel Sink 800 x 450 mm, Copper HC - 6421802000-65HC Mexen Binox 2-Bowl Stainless Steel Sink 800 x 450 mm, Copper HC - 6421802000-65HC Mexen Binox 2-Bowl Stainless Steel Sink 800 x 450 mm, Copper HC - 6421802000-65HC Mexen Binox 2-Bowl Stainless Steel Sink 800 x 450 mm, Copper HC - 6421802000-65HC Mexen Binox 2-Bowl Stainless Steel Sink 800 x 450 mm, Copper HC - 6421802000-65HC
Index:
6421802000-65HC
Color:
Color - Copper - ()
Surface - Honeycomb - ()
Product Specification:
Size: 800x450x200 mm
Bowl depth: 200 mm
Bowl dimensions: 400x362 mm
Edge steel thickness: 3 mm
Bowl steel thickness: 1 mm
Corner rounding radius: R10
Outlet diameter: Ø92 mm
Type: 2-Bowl
Installation type: Inset, Undermount
Material: Stainless Steel AISI 304
Colour: Copper
Surface: Honeycomb
Siphon finish: Copper
Additional drain cover
Hidden overflow hole
Soundproofing mats for the sink
Resistance to impacts, scratches, and stains
Heat and thermal shock resistance
Easy-to-clean surface
Longer side
800 mm
Shorter side
450 mm
Security Information
19.98%