Mexen Binox steel sink 2-compartment 800 x 450 mm, black HC - 6421802000-70HC
  • Kitchen Days
search
Mexen Binox steel sink 2-compartment 800 x 450 mm, black HC - 6421802000-70HC Mexen Binox steel sink 2-compartment 800 x 450 mm, black HC - 6421802000-70HC Mexen Binox steel sink 2-compartment 800 x 450 mm, black HC - 6421802000-70HC Mexen Binox steel sink 2-compartment 800 x 450 mm, black HC - 6421802000-70HC Mexen Binox steel sink 2-compartment 800 x 450 mm, black HC - 6421802000-70HC
Index:
6421802000-70HC
Color:
Color - Black - ()
Surface - Honeycomb - ()
Product Specification:
Size: 800x450x200 mm
Chamber Depth: 200 mm
Chamber Dimensions: 400x362 mm
Edge Steel Thickness: 3 mm
Chamber Steel Thickness: 1 mm
Corner Radius of Chamber: R10
Outlet Diameter: 92 mm
Type: 2-compartment
Installation Type: Inset, Undermount
Material: Stainless Steel AISI 304
Colour: Black
Surface: Honeycomb
Siphon Finish: Black
Additional cover for outlet
Hidden overflow hole
Soundproofing mats for the sink
Resistance to impacts, scratches, and discoloration
Heat and thermal shock resistance
Easy-to-clean surface
Longer side
800 mm
Shorter side
450 mm
Security Information
19.99%