Mexen Xorin steel sink with 2 bowls 780 x 450 mm, inox HC - 6441782000-01HC
  • Kitchen Days
search
Mexen Xorin steel sink with 2 bowls 780 x 450 mm, inox HC - 6441782000-01HC Mexen Xorin steel sink with 2 bowls 780 x 450 mm, inox HC - 6441782000-01HC Mexen Xorin steel sink with 2 bowls 780 x 450 mm, inox HC - 6441782000-01HC Mexen Xorin steel sink with 2 bowls 780 x 450 mm, inox HC - 6441782000-01HC Mexen Xorin steel sink with 2 bowls 780 x 450 mm, inox HC - 6441782000-01HC
Stainless Steel AISI 304 Stainless Steel AISI 304
PerfectClean PerfectClean
Scratch resistance Scratch resistance
Index:
6441782000-01HC
Color:
Color - Inox - ()
Surface - Honeycomb - ()
Product specification:
Size: 780x450x200 mm
Bowl depth: 200 mm
Bowl dimensions: 400x352.5 mm (larger), 352.5x350 mm (smaller)
Steel rim thickness: 3 mm
Bowl steel thickness: 1 mm
Bowl corner rounding radius: R10
Drain diameter: Ø92 mm
Type: 2-bowl
Type: Built-in
Material: Stainless steel AISI 304
Color: Inox
Surface: Honeycomb
Syphon finish: Inox
Overflow hole: Yes
Tap hole: Yes
Manual syphon included with waste basket and plug
Additional drain cover
Hidden overflow hole
Soundproofing mats for the sink
Resistance to impacts, scratches, and discoloration
Resistance to high temperature and thermal shock
Easy-to-clean surface
Innovative solutions used in this product
Stainless Steel AISI 304
PerfectClean
Scratch resistance
Stain resistance
Resistance to high temperature
Sink Soundproofing Mats
Hidden Overflow Hole
2 years warranty
Series
Longer side
780 mm
Shorter side
450 mm
Color
Surface
Honeycomb
Type
Shape
Rectangular
Mounting Orientation
Universal
Siphon included
Yes
Number of chambers
Openings
1
Drip Tray
Without drip tray
Bank Transfer
Yes
User manual
Security Information
19.98%