Mexen Xorin stainless steel sink 2-chamber 780 x 450 mm, gold HC - 6441782000-55HC
  • Kitchen Days
search
Mexen Xorin stainless steel sink 2-chamber 780 x 450 mm, gold HC - 6441782000-55HC Mexen Xorin stainless steel sink 2-chamber 780 x 450 mm, gold HC - 6441782000-55HC Mexen Xorin stainless steel sink 2-chamber 780 x 450 mm, gold HC - 6441782000-55HC Mexen Xorin stainless steel sink 2-chamber 780 x 450 mm, gold HC - 6441782000-55HC Mexen Xorin stainless steel sink 2-chamber 780 x 450 mm, gold HC - 6441782000-55HC
Index:
6441782000-55HC
Color:
Color - Gold - ()
Surface - Honeycomb - ()
Product Specification:
Size: 780x450x200 mm
Chamber depth: 200 mm
Chamber dimensions: 400x352.5 mm (larger), 352.5x350 mm (smaller)
Steel rim thickness: 3 mm
Chamber steel thickness: 1 mm
Corner rounding radius: R10
Drain diameter: ø92 mm
Type: 2-chamber
Style: Drop-in
Material: Stainless steel AISI 304
Colour: Gold
Surface: Honeycomb
Siphon finish: Gold
Overflow opening: Yes
Tap hole: Yes
Manual siphon included with waste basket and plug
Additional drain cover
Concealed overflow opening
Soundproofing mats for the sink
Resistance to impacts, scratches, and discolouration
Resistance to high temperature and thermal shock
Longer side
780 mm
Shorter side
450 mm
Security Information
20%