Mexen Xorin steel sink 2-chamber 780 x 450 mm, copper HC - 6441782000-65HC
  • Kitchen Days
search
Mexen Xorin steel sink 2-chamber 780 x 450 mm, copper HC - 6441782000-65HC Mexen Xorin steel sink 2-chamber 780 x 450 mm, copper HC - 6441782000-65HC Mexen Xorin steel sink 2-chamber 780 x 450 mm, copper HC - 6441782000-65HC Mexen Xorin steel sink 2-chamber 780 x 450 mm, copper HC - 6441782000-65HC Mexen Xorin steel sink 2-chamber 780 x 450 mm, copper HC - 6441782000-65HC
Index:
6441782000-65HC
Color:
Color - Copper - ()
Surface - Honeycomb - ()
Product Specification:
Size: 780x450x200 mm
Chamber depth: 200 mm
Chamber dimensions: 400x352.5 mm (larger), 352.5x350 mm (smaller)
Steel edge thickness: 3 mm
Chamber steel thickness: 1 mm
Corner rounding radius of chamber: R10
Drain diameter: Ø92 mm
Type: 2-chamber
Type: Countertop recessed
Material: Stainless steel AISI 304
Colour: Copper
Surface: Honeycomb
Siphon finish: Copper
Overflow hole: Yes
Basin tap hole: Yes
Manual siphon included with waste basket and stopper
Additional drain cover
Hidden overflow hole
Soundproofing mats for the sink
Resistance to impacts, scratches, and discolouration
Resistance to high temperature and thermal shock
Longer side
780 mm
Shorter side
450 mm
Security Information
20%