Mexen Xorin Steel Sink 2-Chamber 780 x 450 mm, Black HC - 6441782000-70HC
  • Kitchen Days
search
Mexen Xorin Steel Sink 2-Chamber 780 x 450 mm, Black HC - 6441782000-70HC Mexen Xorin Steel Sink 2-Chamber 780 x 450 mm, Black HC - 6441782000-70HC Mexen Xorin Steel Sink 2-Chamber 780 x 450 mm, Black HC - 6441782000-70HC Mexen Xorin Steel Sink 2-Chamber 780 x 450 mm, Black HC - 6441782000-70HC Mexen Xorin Steel Sink 2-Chamber 780 x 450 mm, Black HC - 6441782000-70HC
Index:
6441782000-70HC
Color:
Color - Black - ()
Surface - Honeycomb - ()
Product Specification:
Size: 780x450x200 mm
Chamber depth: 200 mm
Chamber dimensions: 400x352.5 mm (larger), 352.5x350 mm (smaller)
Steel edge thickness: 3 mm
Chamber steel thickness: 1 mm
Radius of chamber corner rounding: R10
Drain diameter: Ø92 mm
Type: 2-chamber
Type: Recessed in countertop
Material: Stainless steel AISI 304
Colour: Black
Surface: Honeycomb
Siphon finish: Black
Overflow hole: Yes
Tap hole: Yes
Manual siphon included with waste basket and plug
Additional drain cover
Hidden overflow hole
Sound-dampening sink mats
Resistance to impacts, scratches and discolouration
Resistance to high temperatures and thermal shock
Longer side
780 mm
Shorter side
450 mm
Security Information
19.98%