Mexen G00 angular thermostatic set with cover R, Duplex, DN50, gold - W907-900-905-50
search
Index:
W907-900-905-50
Color:
Gold
Connection diameter:
G 1/2"
Color - Gold - ()
The Mexen G00 angular thermostatic set with cover R is a unique combination of functionality and elegance. Made from brass, it ensures durability and solidity. The gold colour adds sophistication to any interior. The supply and shut-off radiator valve allows easy temperature regulation (0-29°C) and frost protection. Its compact design with a bottom connection spacing of 50 mm and the option to mount the head on the left or right side ensures versatile installation.
Technical specifications:
Valve material: Brass
Valve colour: Gold
Valve connection diameter: G 1/2"
Operating temperature: max 120 °C
Maximum operating pressure: 10 bar
Supply and shut-off radiator valve
Bottom connection with 50 mm spacing
Head thread: M30 x 1.5 mm
Head colour: Gold
Adjustment scale: 0-5
Temperature adjustment range: 0-29 °C
Ambient temperature: max 50 °C
Frost protection 5°C
Possibility to connect the head from the left or right side of the valve
Cover colour: Gold
Rosette material: Stainless steel
Rosette width: 115 x 65 mm
Rosette height: 7 mm
Inner hole diameter: 21 mm
Sleeve material: Brass
Sleeve length: 50 mm
Inner diameter of sleeves: 20 mm
Spacing of holes for radiator connections: 50 mm
The cover consists of a double rosette and two sleeves
Includes additional connectors for 16x2 mm multilayer pipes and connectors for 15 mm copper pipes
Color
Gold
Safety information - thermostatic head
19.92%