Mexen G00 Thermostatic Set Angled/Straight with R Cover, Duplex, DN50, White - W908-900-905-20
search
Index:
W908-900-905-20
Color:
White
Connection diameter:
G 1/2"
Color - White - ()
Technical data:
Valve material: Brass
Valve colour: White
Valve connection diameter: G 1/2"
Operating temperature: max 120 °C
Maximum operating pressure: 10 bar
Bottom connection with 50 mm spacing
Head thread: M30 x 1.5 mm
Head colour: White
Adjustment scale: 0-5
Temperature adjustment range: 0-29 °C
Ambient temperature: max 50 °C
Frost protection 5°C
Head can be connected on the left or right side of the valve
Cover colour: White
Rosette material: Stainless steel
Rosette width: 115 x 65 mm
Rosette height: 7 mm
Inner hole diameter: 21 mm
Bushing material: Brass
Bushing length: 50 mm
Inner diameter of bushings: 20 mm
Spacing of radiator connection holes: 50 mm
Cover consists of a double rosette and two sleeves
Includes additional connectors for 16x2 mm multilayer pipes and 15 mm copper pipes
1 Mpa
Immunity and Durability
Color
White
Cover
Yes
Safety information - thermostatic head
19.91%