Mexen G00 angled/straight thermostat set with R cover, Duplex, DN50, gold - W908-900-905-50
search
Index:
W908-900-905-50
Color:
Gold
Connection diameter:
G 1/2"
Color - Gold - ()
Technical data:
Valve material: Brass
Valve colour: Gold
Valve connection diameter: G 1/2"
Operating temperature: max 120 °C
Maximum working pressure: 10 bar
Bottom connection with 50 mm spacing
Head thread: M30 x 1.5 mm
Head colour: Gold
Adjustment scale: 0-5
Temperature adjustment range: 0-29 °C
Ambient temperature: max 50 °C
Frost protection 5°C
Option to connect the head from the left or right side of the valve
Cover colour: Gold
Rosette material: Stainless steel
Rosette width: 115 x 65 mm
Rosette height: 7 mm
Inner hole diameter: 21 mm
Sleeve material: Brass
Sleeve length: 50 mm
Internal sleeve diameter: 20 mm
Spacing of holes for radiator connections: 50 mm
The cover consists of a double rosette and two sleeves
The set includes additional connectors for 16x2 mm multilayer pipes and 15 mm copper pipes
1 Mpa
Immunity and Durability
Color
Gold
Cover
Yes
Safety information - thermostatic head
19.92%