Mexen G00 axial thermostatic set with R cover, white - W903-900-904-20
search
Brass Brass
Frost Protection Frost Protection
Temperature Regulation Temperature Regulation
Index:
W903-900-904-20
Type:
Axial
Series:
G00
Color:
White
Connection diameter:
G 1/2"
Color - White - ()
The Mexen G00 axial thermostatic set with R cover, white, offers high quality and reliability thanks to brass valves and steel rosettes. The set features a white color, G 1/2" connection diameter, and M30 x 1.5 mm head thread. Max. operating temperature is 120°C, and working pressure is 10 bar. The adjustment range is 0-29°C, and frost protection works at 5°C. The set includes supply and cut-off radiator valves, ensuring full functionality and convenience of use.
Technical data:
Valve material: Brass
Valve color: White
Valve connection diameter: G 1/2"
Operating temperature: max 120 °C
Maximum operating pressure: 10 bar
Head thread: M30 x 1.5 mm
Head color: White
Adjustment scale: 0-5
Temperature adjustment range: 0-29 °C
Ambient temperature: max 50 °C
Frost protection: 5°C
Cover color: White
Rosette material: Stainless steel
External diameter of rosettes: 65 mm
Rosette height: 7 mm
Internal diameter of the hole: 21 mm
Socket length: 50 mm
Internal diameter of sockets: 20 mm
The cover consists of two individual rosettes and a socket
The set includes a supply and cut-off radiator valve
Innovative solutions used in this product
Brass
Frost Protection
Temperature Regulation
1 Mpa
Immunity and Durability
2 years warranty
G00
Type
Axial
Color
White
Connection diameter
G 1/2"
Cover
Yes
User manual - radiator valve
User manual - thermostatic head
Safety Information - Radiator Valve
Safety information - thermostatic head
19.95%