Mexen G00 axial thermostatic set with cover S, gold - W903-900-909-50
search
Index:
W903-900-909-50
Color:
Gold
Connection diameter:
G 1/2"
Color - Gold - ()
The Mexen G00 axial thermostatic set with cover S, gold provides excellent performance and an elegant appearance. Made of high-quality brass, it guarantees durability and resistance to high temperatures up to 120°C and working pressure up to 10 bar. The set includes a supply and shut-off radiator valve, allowing for precise temperature regulation in the range of 0-29°C. The gold colour and stainless steel used in the cover ensure an aesthetic and modern look, perfectly complementing any interior.
Technical specifications:
Valve material: Brass
Valve colour: Gold
Valve connection diameter: G 1/2"
Operating temperature: max 120 °C
Maximum working pressure: 10 bar
Head thread: M30 x 1.5 mm
Head colour: Gold
Adjustment scale: 0-5
Temperature adjustment range: 0-29 °C
Ambient temperature: max 50 °C
Frost protection 5°C
Cover colour: Gold
Escutcheon material: Stainless steel
Escutcheon width: 65 mm
Escutcheon height: 7 mm
Internal hole diameter: 21 mm
Sleeve material: Brass
Sleeve length: 50 mm
Internal sleeve diameter: 20 mm
The cover consists of two single escutcheons and a sleeve
The set includes a supply and shut-off radiator valve
Color
Gold
Safety information - thermostatic head
19.93%