Mexen G00 axial thermostatic set with R cover, gold - W903-900-904-50
search
Index:
W903-900-904-50
Color:
Gold
Connection diameter:
G 1/2"
Color - Gold - ()
The Mexen G00 axial thermostatic set with R cover in gold is an elegant and functional choice for your home. Made from high-quality brass, it ensures durability and reliability. The valves have a connection diameter of G 1/2" and can operate at temperatures up to 120°C and pressures up to 10 bar. The set includes stainless steel covers, adding aesthetics. Temperature adjustment range is 0-29°C with frost protection, ensuring user comfort.
Technical specifications:
Valve material: Brass
Valve colour: Gold
Valve connection diameter: G 1/2"
Operating temperature: max 120 °C
Maximum operating pressure: 10 bar
Head thread: M30 x 1.5 mm
Head colour: Gold
Adjustment scale: 0-5
Temperature adjustment range: 0-29 °C
Ambient temperature: max 50 °C
Frost protection 5°C
Cover colour: Gold
Rosette material: Stainless steel
External rosette diameter: 65 mm
Rosette height: 7 mm
Internal hole diameter: 21 mm
Sleeve material: Brass
Sleeve length: 50 mm
Internal sleeve diameter: 20 mm
The cover consists of two single rosettes and a sleeve
The set includes a radiator supply and shut-off valve
Color
Gold
Safety information - thermostatic head
19.98%