Mexen G00 axial thermostat set with S cover, white - W903-900-909-20
search
Index:
W903-900-909-20
Color:
White
Connection diameter:
G 1/2"
Color - White - ()
The Mexen G00 axial thermostat set with S cover, white, is the perfect solution for modern interiors. Made from brass, it ensures durability and resistance to high temperatures (up to 120°C) and pressure (up to 10 bar). The white colour of the valves and cover blends well with any decor. The M30 x 1.5 mm head thread and easy temperature adjustment in the range of 0-29°C enhance functionality. Additional frost protection at 5°C guarantees trouble-free use in all conditions.
Technical data:
Valve material: Brass
Valve colour: White
Valve connection diameter: G 1/2"
Operating temperature: max 120 °C
Maximum operating pressure: 10 bar
Head thread: M30 x 1.5 mm
Head colour: White
Adjustment scale: 0-5
Temperature adjustment range: 0-29 °C
Ambient temperature: max 50 °C
Frost protection 5°C
Cover colour: White
Rosette material: Stainless steel
Rosette width: 65 mm
Rosette height: 7 mm
Inner hole diameter: 21 mm
Sleeve material: Brass
Sleeve length: 50 mm
Inner sleeve diameter: 20 mm
The cover consists of two single rosettes and sleeves
The set includes a radiator supply and shut-off valve
Color
White
Safety information - thermostatic head
19.88%