Mexen G00 thermoset angled/straight, Duplex, DN50, gold - W908-900-50
search
Brass Brass
Frost Protection Frost Protection
Temperature Regulation Temperature Regulation
Index:
W908-900-50
Type:
Straight, Angled
Series:
G00
Color:
Gold
Connection diameter:
G 1/2"
Color - Gold - ()
Technical data:
Valve material: Brass
Valve colour: Gold
Valve connection diameter: G 1/2"
Operating temperature: max 120 °C
Maximum working pressure: 10 bar
Bottom connection spacing: 50 mm
Head thread: M30 x 1.5 mm
Head colour: Gold
Regulation scale: 0-5
Temperature regulation range: 0-29 °C
Ambient temperature: max 50 °C
Frost protection 5 °C
Possibility of connecting the head from the left or right side of the valve
The package includes additional connectors for 16x2 mm multi-layer pipes and connectors for 15 mm copper pipes
Innovative solutions used in this product
Brass
Frost Protection
Temperature Regulation
1 Mpa
2 years warranty
G00
Type
Straight , Angled
Color
Gold
Connection diameter
G 1/2"
Cover
No
User manual - radiator valve
User manual - thermostatic head
Safety Information - Radiator Valve
Safety information - thermostatic head
19.96%